مقام وزارت دارایی مرکزی جبهه مردمی نیروهای انقلاب

مقام وزارت دارایی: مرکزی جبهه مردمی نیروهای انقلاب جمنا جبهه مردمی نیروهای انقلاب انتخابات ریاست جمهوری انتخابات ریاست جمهوری 96

گت بلاگز علمی پزشکی تغذیه کودک یک ساله چیست؟

یک برنامه غذایی مناسب باید تمامی مواد مغذی نشاسته ای، پروتئینی، چربی، ویتامین‌ها و املاح را به نسبت‌های متعادل در اختیار کودک قرار دهد.

تغذیه کودک یک ساله چیست؟

به گزارش خبرنگار حوزه کلینیکگروه علمی پزشکی کلوب خبرنگاران؛ معمولا ۵۰ درصد انرژی مورد نیاز از مواد قندی، ۳۰ درصد از مواد چربی و حدود ۲۰ درصد از مواد پروتئینی به دست می آید، بدیهی است برحسب عادات متفاوت غذایی و زیاد کردن وزن کودک، نسبت های اوج بین ۵ تا ۱۰ درصد قابل عوض کردن هستند.
غذای کودکان یک تا ۲ ساله باید کم حجم، ولی مقوی و مناسب و مشمول بر همه گروههای غذایی باشد. مقدار غذای کودک می تواند برحسب اشتهای او زیاد کردن یابد.
نباید انتظار داشته باشیم که کودکان مانند بزرگتر ها غذا بخورند، چون ظرفیت معده آنان هنوز کوچک است.
از طرف دیگر به علت اینکه حس کنجکاوی کودک جهت آشنا شدن با دنیای خارج تاثیر زیادی بر اشتهای او می گذارد این امر ایجاب می کند که وعده های غذایش ۵ تا ۶ بار در شبانه روز باشد که سه وعده آن وعده های مهم است که باید مقوی و پر انرژی باشد و دو وعده آن نیز میان وعده است که باید مناسب و مکمل وعده های مهم باشند.
در این سن هنوز هم کودک با شیر مادر تغذیه می شود تا بخشی از انرژی و موادغذایی مورد نیاز او از این طریق در اختیارش قرار گیرد.
مکمل های غذایی از ۶ ماه به بعد چیست؟
بهتراست غذای کودک را با لعاب برنج شروع کنید. مزیت برنج این است که خیلی کم حساسیت زاست و تقریباً نشاسته خالص هست، از این رو معده کودک براحتی آنرا هضم می کند. جهت نخستین بار، نیم تا یک ساعت بعد از شیرخوردن، لعاب برنجی تهیه کنید که کمی غلیظ تر از شیر مادر باشد و با قاشق مناسب اندازه دهان کودک یک قاشق لعاب برنج به او بدهید، در روزهای بعد به مرور حجم و غلظت این غذا را اضافه کنید و براساس میل به کودک به او غذا بدهید.

عبارات مهم : انرژی

پس از دو هفته غذای دوم یعنی فرنی را شروع کنید. جهت تهیه فرنی از شیر پاستوریزه و نشاسته استفاده کنید و غذای دوم فرنی هست. از آخر ماه هفتم سوپ را شروع کنید.
باید توجه داشته باشید که غذای کمکی نوزاد باید، با حجم کم دارای بیشترین انرژی باشد یعنی غذای کودک نباید رقیق باشد، چون حجم معده کودک کم است و باید در کمترین حجم، بیشترین انرژی را داشته باشد. غذای او باید نرم باشد، ولی تلاش کنید در مرحله شروع سوپ، فقط سبزیجات کاملاً پخته را با چنگال نرم کنید، چون اگر هر لحظه غذا له شده است باشد کودک در یادگیری جویدن مسئله پیدا می کند. از مواد غذایی استفاده کنید که بطور معمول در غذای خانواده وجود دارد.
باید غذای کودک را یک بار در روز تهیه کنید و بعد از رسیدن به حرارت مناسب و له کردن قطعه های درشت، به کودک بدهید. بقیه غذا را در یخچال نگهداری کنید و در وقت مناسب گرم کرده، به او بدهید.
انتهای پیام/

واژه های کلیدی: انرژی | تغذیه | کودکان | استفاده | موادغذایی | مواد غذایی | اخبار سلامت | غذای کودک

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog